5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Ndryshimet e Kodit zgjedhor dorëzohen në Kuvend

Shkup, 30 mars – Ndryshimet e Kodit zgjedhor në të cilin parashikohet përdorimi i terminaleve nga shenjat e gishave në zgjedhjet lokale me mbështetje të deputetëve të BDI-së, LSDM-së, VMRO-DPMNE-së, Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës dhe BESËS, pasdite janë dorëzuar në Kuvend.

Tani për tani nuk ka informata nga kabineti i kryetarit të Parlamentit, Talat Xhaferi kur do të caktohet seanca që ato të votohen.

Ndryshimet e kodit zgjedhor në Kuvend ishin dorëzuar prejse dje liderët e dy partive më të mëdha politike në shtet LSDM dhe VMRO-DPMNE, Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski, arritën marrëveshje finale në lidhje me përdorimin e finger printit në zgjedhjet lokale. Ata dje u dakorduan gjithashtu për anulim të regjistrimit, të cilët, siç thanë, duhrt të mbahet në periudhë nga data 5 deri më 30 shtator dhe për shkak të asaj i prolonguan edhe zgjedhjet lokale për gjysmën e dytë të tetorit.

Sipas informatave nga grupi i deputetëve, në ndryshimet e Kodit zgjedhor të dorëzuara deri te Kuvendi janë përmbajtur kushtet për votim me terminalet për leximin e shenjave të gishtave, procedura si të veprojnë organet zgjedhore nëse terminali dhe terminali rezerv nuk punojnë.

Ndryshimet përmbajnë edhe propozim për ndryshim të terminit në zgjedhjet lokale. Ato me siguri do të mbahet më 24 ose 31 tetor.

Marrëveshja për përdorim të finger printerit në zgjedhjet lokale paraprakisht ishte arritur në nivel të grupeve të punës të grupeve nga deputetët.

“Sot dua t’u njoftoj se është dorëzuar Propozim-ligji për ndryshime dhe plotësime të Kodit zgjedhor, me procedurë të shkurtuar, të nënshkruar nga të gjitha grupet e deputetëve. Në këtë propozim-ligj ndryshimet parashikojnë dy punë të rëndësishme”, deklaroi sot deputeti Antonio Misholloski në konferencën për shtyp në Kuvend.

E para, siç tha është zhvendosja e terminit për zgjedhjet lokale për gjysmën e dytë të tetorit, që do të thotë se zgjedhjet lokale mund të mbahen më 24 ose 31 tetor të këtij viti. Ndryshimi i dytë, shtoi ai është ajo që mundësohet përdorim efikas dhe realizim i obligimit ligjor për përdorim të pajisjeve për shenja të gishtave gjatë votimit, që i mundëson KSHZ-së në mënyrë efikase të lidhet me data bazën e MPB-së.

“Konsiderojmë se këto ndryshime të propozuara do ta rrisin besimin në procesin zgjedhor veçanërisht në një për fat të keq, shoqëri e polarizuar, siç është e jona”, shtoi Milloshoski.

KSHZ, siç deklaroi kryetari i saj, Aleksandar Dashtevski, e pret votimin e këtyre ndryshimeve të Kodit zgjedhor, sa më shpejtë ta fillojë procedurën për furnizim të terminaleve dhe për krijimin e kushteve për zbatim të llojit të tillë të zgjedhjeve

Related posts

KSHZ hedh poshtë ankesat e partisë “E majta” në Maqedoni

Admin

Shilegov e paralajmëroi dislokimin e Hekuranës, Çimentores dhe industrisë tjetër të rëndë nga Shkupi

Admin

Dimitrov: Politika e vetos krijon ambient negativ dhe është investim në bërjen e armiqësisë

Admin

Analizë/ Votat e Besës mund të bëjnë dallimin në Tearcë, por kanë peshë të caktuar edhe në Gostivar, Çair dhe Strugë

Admin

Funksionar i lartë i LSDM-së: Nëse bie Shkupi, bie edhe Qeveria e Zaevit

Admin

Bexheti falenderon strukturat e partisë për fitoren madhështore në Saraj

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com