18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Bota

NATO në alarm: Rusia e Bjellorusia grumbullojnë 200.000 trupa për një stërvitje ushtarake

Vetëm disa muaj pasi grumbulloi trupat në kufi më Ukrainën duke shkaktuar një krizë të vërtetë e duke afrua rrezikun e luftës, Moska sfidon sërish perëndimin dhe shqetëson Nato-n.

Rusia dhe Bjellorusia e alarmuan aleancën veriatlantike me stërvitjen gjigande ushtarake, që përfshin 200 mijë trupa nga të dyja palët. Për një javë rresht, lojrat e luftës do të zhvillohen në territorin e të dy këtyrë vendeve dhe në Detin Baltik.

Sipas shefit të shtabit të ushtrisë bjelloruse, gjeneralit Viktor Gulevich, stërvitja do të sherbejë si “sinjal” për perëndimin, me qëllimin t`i tregojë atij se e ka kot “ që merr pozicione force” me Moskën e Minskun.

Përveç personelit ushtarak të përbëjë nga 200.000 persona, ministria ruse e mbrojtjes njoftoi se në stërvitje marrin pjesë edhe 80 helikopterë e avionë luftarakë, 15 luftanije e gati 300 tanke. Stërvitja përfshin përdorimin e zjarrit të vërtetë dhe përbën pikën kulmore manovrash ushtarake tre mujore.

Stërvitja ka alarmuar Nato-n për shkak se Bjellorusia është pjesë e zonës thuajse neutrale mes Europës dhe Rusisë, ndërsa ndan me këtë vend kufij në lindje.

Related posts

SHBA teston me sukses armën hipersonike Raytheon – e aftë për shpejtësi më të madhe se pesëfishi i zërit

Admin

Mundësi dhe  siguri për investitorët

Admin

Ata që janë vaksinuar me Moderna mund të mos kenë nevojë të marrin një dozë të tretë!

Admin

Prishet ashensori, mbi 30 minatorë të bllokuar kanadezë bënë një “ngjitje vertikale” që zgjati rreth 10 orë

Admin

Shqiptari akuzohet për vrasjen e një mësueseje të shkollës fillore në Londër – tregohet kush është ai dhe detajet se si ndodhi vrasja e saj

Admin

Iniciativa e zhvillimit global, një qasje e re për të ardhmen globale

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com