19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

NATO i dhuroi Shqipërisë 60 makina respiratore

Ministria shqiptare e Mbrojtjes pranoi donacion nga NATO-ja, i cili përbëhet prej 60 makinave respiratore.

Lidhur me donacionin, përmes Fejsbukut reagoi ambasada amerikane, ku ceket se SHBA-ja tregon se dërgesa e makinave respiratore të prodhimit amerikan e konfirmon përkushtimin e SHBA-së ndaj sfidave globale.

“Aleatët e NATO-s janë të bashkuar në luftën kundër Kovid-19. Dërgesa e 60 respiratorëve në Shqipëri, të prodhuar në Amerikë, nga rezervat e Aleancës, e tregon përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për lidhjen tonë transatlantike dhe bashkimin e vërtetë të NATO-s kundër sfidave globale”, shkruan në kumtesë ambasada amerikane.

Donacioni u koordinua nga qendra euroatlantike e NATO-s për koordinim dhe përgjigje ndaj katastrofave (EADRCC). Këto ditë donacioni do t’i dorëzohet Ministrisë shqiptare të Shëndetësisë, pas çka do të shpërndahet nëpër spitale.

Në Shqipëri po përkeqësohet gjendja me Kovid-19, ku këtë muaj mesatarisht brenda ditës regjistrohen nga 230 raste të reja. Në 24 orët e fundit, Kovid-19 është diagnostikuar tek 301 persona, që është numri më i lartë deri më tani.

Related posts

Këshilli i BE-së me mbështetje të madhe për propozimin portugez

NEFAIL EMINI

Pesë fakte interesante nga ekonomia zvicerane

NEFAIL EMINI

Miroslav Lajçak flet nga Vjena për dialogun: S’ka arsye për pesimizëm

NEFAIL EMINI

Vucic pas miratimit të rezolutës për Srebrenicës: Serbëve në Mal të Zi, iu them ‘kokën lart’

NEFAIL EMINI

Vjosa Osmani takohet me Presidentin e Turqisë

NEFAIL EMINI

Zaev në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Vjenë

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More