10.8 C
Skopje, NM
15/06/2021
DailyNews.mk
Ковид-19 Политика

Над 15 илјади оздравени пациенти од Ковид-19 во земјава

Над 15 илјади оздравени пациенти од Ковид-19 има во државата од почетокот на пандемијата. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани се искачи на 18.138, на починати- 743. Сѐ уште се активни 2.327 случаи со Ковид-19.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера преку својот Фејсбук профил ги повика сите излекувани пациенти од Ковид-19 кои ги исполнуваат условите за дарување крвна плазма да се јават во Институтот за трансфузиона медицина.

162 новозарезени со Ковид-19, од направени 1.350 тестирања- покажа најновиот извештај на Министерството за здравство. Најголем дел од заболените се од Скопје- 75. Во болнички услови починаа четири лица, тројца пациенти од Скопје и еден од Штип. Институтот за јавно здравје регистрира 109 оздравени пациенти.

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат 343 лица, од кои 41 се на кислородна поддршка, а еден на механичка вентилација. Досега во земјава се направени вкупно 190.127 тестирања.

Во светот бројот на заразени надмина 34 милиони, активни се 7,8 милиони, а починаа еден милион луѓе.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Царовска: Државната матура ќе се одржи, задолжителна е и во развиените европски земји

Admin

Последни обиди да се тргне бугарското вето за евроинтеграцијата на Македонија

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More