39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

MSH: Janë hospitalizuar 16 pacientë me Kovid, vaksinimi është parandalimi i vetëm nga vala e re

Shkup, 18 korrik – Gjashtëmbëdhjetë pacientë me Kovid-19 janë hospitalizuar territorin e të gjithë vendit. Situata aktuale epidemiologjike në vend është e qëndrueshme, spitalet janë të zbrazëta dhe vetëm katër pacientë janë në ndihmë të oksigjenit, kumtoi sot Ministria e Shëndetësisë.

Edhe pse sistemi shëndetësor është i gatshëm në rast se situata përkeqësohet, Ministria shpreson dhe uron që kjo të mos ndodhë.

“Mënyra e vetme për të na parandaluar që të përballemi me një valë të re të fortë dhe përhapjen e llojit të rrezikshëm delta është të imunizojmë sa më shumë që të jetë e mundur”, theksojnë prej atje.

Tek ne, siç thuhet në kumtesë, janë zbuluar dhjetëra raste të llojit delta dhe asnjë prej tyre nuk është vaksinuar.

“Jo vetëm në vendin tonë, analizat e fundit në të gjithë botën gjithashtu tregojnë se lloji i ri delta i virusit po përhapet masivisht në popullatën e pavaksinuar. Në Evropë, që nga fillimi i muajit, rreth 84 përqind e njerëzve të infektuar rishtas në Holandë janë pavaksinuar, dhe 10 përqind janë vaksinuar me vetëm një dozë, ndërsa në Britani të Madhe, gati dy të tretat e njerëzve të infektuar me llojin Delta dhe më shumë se gjysma vdiqën, nuk ishin vaksinuar fare”, theksojnë nga Ministria Shëndetësisë.

Spanja shënon rritje të konsiderueshme të rasteve të reja midis të rinjve të pavaksinuar, pas një trendi në rënie të njerëzve të infektuar që nga fundi i Prillit. Numri i pacientëve në rajone të tilla si Katalonia është dyfishuar që nga fundi i qershorit dhe njësitë e kujdesit intensiv që ishin mbyllur paraprakisht sërish po hapen.

OBSH-ja është e bindur se të gjitha vaksinat janë treguar efektive kundër llojeve ekzistuese dhe mutacioneve në virus. Megjithëse disa studime tregojnë se efektiviteti i tyre është në rënie ndaj llojit Delta, ai është ende mjaft i lartë për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes së rëndë, shtrimin në spital dhe vdekjen. Meqenëse virusi u zbulua të transmetohej në mesin e popullatës së pavaksinuar, disa vende kanë rritur masat kufizuese, kryesisht në shënjestër të individëve jo të imunizuar.

Ministria e Shëndetësisë thekson se çdo individ ka një përgjegjësi në luftën kundër pandemisë, me përgjegjësinë civile më të lartë për vaksinimin.

“Detyra për të mbrojtur dhe promovuar shëndetin e vet dhe të të tjerëve është gjithashtu e rregulluar në mënyrë kushtetuese, në mënyrë që të sigurohet mbrojtja maksimale e shëndetit personal dhe kolektiv, në mënyrë që këto masa të mos dyshohet se janë arsye për diskriminim ose në kundërshtim me të drejtat dhe liritë, por përkundrazi, synojnë inkurajimin e kontributit personal nga secili individ, i cili do të sigurojë shëndetin publik dhe mirëqenien kolektive”, theksojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Related posts

Milikije Halimi i jep fund problemit disa dekadash të ujit, Haraçina me uji pa ndërprerje

Admin

RMV/ Për herë të parë, sulmi ndaj mjekëve barazohet me sulmin ndaj personave zyrtarë

Admin

Lëvizja Besa zgjedhë strukturat e saj në Novosellë të Bogovinës, lëvizja po ritet

Admin

Mbeturinat dhe uji i pijshëm problem në komunën e Tearcës

Admin

Bashkia e Shkupit të premten me spërkatje kundër mushkonjave

Admin

VMRO: MPB nuk është funksionale, letërnjoftime nuk ka më shumë se 20 ditë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More