18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

MSH: Gjithsej 1,358,067 doza vaksina janë aplikuara në vendin tonë

Shkup, 10 shtator – Vaksinimi është i pandërprerë në të gjitha pikat në të gjithë vendin, dhe vaksinimi në terren është duke u zhvilluar. Gjithsej 754.271 qytetarë u vaksinuan në pikat e vaksinimit në vend dhe në terren, nga dita e djeshme. Doza e parë e vaksinës u mor dje nga 1,959 qytetarë, dhe dje u vaksinuan gjithsej 16,737 qytetarë. Gjithsej 1,358,067 doza vaksinash janë aplikuar në vend, dhe 603,795 qytetarë janë rivaksinuar, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë.

Sipas shifrave të fundit, 54 përqind e popullsisë mbi 40 vjeç kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës dhe 30 përqind e popullsisë mbi moshën 18-39 vjeç janë vaksinuar me të paktën një dozë të vaksinës.

Qytetarët vaksinohen pa takim, në pikat ekzistuese të vaksinimit në të gjithë vendin. Fëmijët e moshës 12 deri në 18 vjeç vaksinohen me pëlqimin e prindërve.

Vaksinat, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë të sigurta dhe efektive dhe janë mënyra e vetme për të mposhtur pandeminë. Vetëm vaksinimi i plotë parandalon formën e rëndë të sëmundjes, zvogëlon mundësinë e sëmundjes dhe rezultatin e saj fatal.

Related posts

Denoncim i rremë për bombë para Qeverisë, personi është zbuluar dhe arrestuar

Admin

Në UT u mbyll afati i tretë i regjistrimit për vitin akademik 2021/22

Admin

Fon der Lajen: Keni arritur avancim të jashtëzakonshëm, tani BE-ja e ka radhën

Admin

Konferencë shtypi e kryeministrit Zaev dhe kryetares së KE-së, fon der Lajen (drejtpërdrejtë)

Admin

Deponia e shetitorja në Dibër ngelën vetëm fjalë në letër, premtimet nuk u realizuan

Admin

ASHMMA: Vitin e kaluar ka rënë në minimum profiti i televizioneve në Maqedoni

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com