14.3 C
Los Angeles
January 22, 2022
DailyNews – MK
Auto

Modeli S elektrik i Teslës përshkoi 1.5 milion kilometra

Modeli S P85 i Tesla-s përshkroi 1.5 milion kilometra më 6 janar.

Bëhet fjalë për një makinë që përdoret në Gjermani nga Hansjörg von Gemmingen – Hornberg, i njohur në botën e makinave elektrike për kalimin e një numri rekord kilometrash në makinat e Teslës.

Më 15 korrik 2019, ai kishte kaluar 900,000 km në orë, më pas më 28 nëntor, 1,000,000 km dhe më pas në 15 tetor 2020, afër 1,200,000 kilometra.

Siç shihet ai ka vazhduar të përshkojë kilometra të tëra duke përdorur makinën si taksi. Më parë ka vozitur një Tesla Roadster me të cilin ka kaluar më shumë se 620 mijë kilometra.

Shumë pyesnin veten nëse Modeli S ende përdor baterinë e instaluar fillimisht dhe njësitë e makinës, dhe përgjigja është “jo”.

Bateria e parë filloi të shkaktonte probleme pas 290,000 miljesh dhe u zëvendësua sepse ishte ende nën garanci. 

Related posts

Audi po sjell realitet virtual në ulësen e shoferit

admin

Presidenti Biden drejton Hummerin elektrik

admin

Ky Citroën Ami është ndoshta makina më e ngadaltë e policisë në botë

admin