22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Мнучин: САД им воведоа санкции на 18 ирански банки

Американската Канцеларија за контрола на странски средства (ОФАЦ) на својот долг список на санкции кон официјален Техеран додаде уште 18 ирански банки.

Американскиот министер за финансии Стивен Мнучин изјави дека одлуката за санкции претставува јасна заложба на американските власти за запирање на нелегалниот пристап до американскиот долар.

–Нашите програми за санкции ќе продолжат се додека Иран не престане да ги поддржува терористичките активности и не ја прекине својата нуклеарна програма, рече Мнучин, цитиран од Анадолија.

Администрацијата на САД во 2018 година еднострано се повлече од нуклеарниот договор со Иран потпишан во 2015 година, по што почна повторно да воведува санкции за Техеран.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More