28.5 C
Los Angeles
August 9, 2022
DailyNews – MK
Përzgjedhjе nga redaktori Politika Rajoni

Mitsotakis u tregon liderëve të botës për ditët vendimtare që po pret Greqia

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis të martën tha në një telekonferencë me udhëheqës të shteteve të tjera që e kanë trajtuar me sukses pandeminë, se 10 ditët e ardhshme do të jenë vendimtare në rrafshimin e kurbës së valës së dytë, pasi një bllokim mbarëkombëtar hyri në fuqi.

Duke folur me udhëheqësit e Australisë, Austrisë, Republikës Çeke, Danimarkës, Izraelit dhe Norvegjisë – të gjitha vendet që janë përshëndetur për trajtimin që i kanë bërë krizës shëndetësore deri më tani – Mitsotakis theksoi rëndësinë e njoftimit të së hënës nga firma farmaceutike Pfizer se është afër një vaksinimi dhe bëri thirrje për bashkëpunim ndërkombëtar në shpërndarjen e dozave, pasi ato të jenë ht të disponueshme gjërësisht.

Duke shpjeguar pse qeveria vendosi për bllokimin trejavor që filloi të shtunën, Kryeministri grek gjithashtu informoi homologët e tij mbi rritjen agresive të rasteve të reja dhe presionin që ka ushtruar mbi sistemin kombëtar shëndetësor.

Ai tha se 10 ditët e ardhshme do të jenë “vendimtare” për të treguar nëse kufizimet e rrepta në aktivitetin social dhe ekonomik po funksionojnë.

Related posts

Dendias: Promovojmë dhe mbështesim perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

admin

Basha me mjekët: Numri i ulët i testimeve po sjell shtim të viktimave

admin

Von der Leyen: Ditët e ardhshme, vendimtare për BE-në e Britaninë

admin