22.4 C
Los Angeles
November 30, 2021
DailyNews – MK
Ekonomi

Miratohet investimi strategjik për parkun solar në vlerë prej 270 milionë eurove

Shkup, 23 tetor – Qeveria në seancën e sotme mori Vendim për vërtetimin e statusit të projektit strategjik investues të Shoqatës për prodhimin e energjisë elektrike “OSTRO SOLAR” – Shkup.

Siç informuan nga pres-shërbimi qeveritar, bëhet fjalë për investim për ndërtimin e “Parkut solar Stipion” në vlerë prej 270 milionë euro, i cili përmes kësaj kompanie do ta realizojë “Akuo Enerxhi Sas Paris” (Akuo Energy Sas Paris) nga Franca, me kapacitet për prodhim të energjisë elektrike prej 350 deri në 400 megavat orë. 

Related posts

Euroja mbetet afër 1.13 dollarë

admin

Analizë: Maqedonia e Veriut po përmbyll rrjetin e gazifikimit – qytetarët do të kenë energji më të lirë dhe ajër më të pastër

B.M

Nëntë kompani, ofertë për qymyr në TEC Manastir

admin