22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Ministri gjerman thirrje Turqisë: Ndalo lojërat!

“Turqia duhet të shmangë sfidat në Mesdheun Lindor”, tha të martën ministri i jashtëm gjerman Heike Maas, duke shtuar se vendi i tij është në solidaritet me Greqinë dhe Qipron, partnerët e BE-së.

“Ankaraja duhet të ndalojnë lojërat mes disinflacionit dhe sfida, nëse qeveria e saj është e interesuar në bisedime, siç ka siguruar vazhdimisht, “tha Maas përpara se të nisej nga Berlini për vizita zyrtare në Greqi dhe Qipro.

Ministri i Jashtëm gjerman i kërkoi Turqisë të qëndrojë e hapur për dialog dhe të mos përsërisë kërkimet gazit me nëndetëse, shkruan protothema.gr, përcjell abcnews.al.

Për sot, të martën, Ministri i Jashtëm gjerman Haiko Maas kishte planifikuar një vizitë në Nikosia dhe Athinë, ndërsa të mërkurën ai do të udhëtonte për në Ankara.

Pas largimit të “Oruc Reis” për studime sizmike në një zonë detare ngjitur me ujërat territoriale greke, Ministri i Jashtëm gjerman shtyu vizitën e tij në Turqi, duke dashur të tregonte pakënaqësinë e tij me Ankaranë./abcnews

Related posts

Temperatura deri në 43 gradë; Ja kur pritet të largohet i nxehti Afrikan

Admin

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë

Admin

Kurti kundër ‘Minishengenit’, Rama: S’mund të presim konsensusin e të gjithëve për t’u takuar! Kemi jetuar gjatë me kënaqësinë e vuajtjes së tjerëve, pa parë çfarë fitojmë ne

Admin

Batutat/ Vuçiç: Nuk e di si do përgjigjet Edi, por mbështes çdo fjalë që do thotë. Rama: Ai do që unë të them njohjen e Kosovës dhe…

Admin

Procedohet për konsultime publike Koncept Dokumenti për procesin e vetingut në drejtësi

Admin

Haradinaj për bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci: Askush nuk mund të kompensojë humbjen tuaj

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More