9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Mijëra të evakuuar në Australi ndërsa përmbytjet janë përkeqësuar

Mbi 18,000 australianë janë evakuuar nga përmbytjet në Uellsin e Ri Jugor ndërsa shiu i madh vazhdon të godasë bregun lindor.

Ditët e përmbytjeve të rrëmbyeshme kanë bërë që lumenjtë dhe digat të dalin nga shtrati rreth Sidneyt – kryeqyteti i shtetit – dhe në Queensland në jug-lindje.

Zyrtarët thonë se “ngjarja që ndodh një herë në 50 vjet” mund të vazhdojë gjatë gjithë javës dhe i ka bërë thirrje popullit që të tregojë kujdes.

Kryeministri Scott Morrison ka ofruar fonde pë rata që janë detyruar të evauukohen, transmeton Klan Kosova.

Kryetari i Uellsit të ri Jugor, Gladys Berejiklian, ka thënë se nuk është raportuar asnjë vdekje duke e përshkruar një mrekulli atë që e kanë kaluar.

Megjithatë, ka pasur dëme të mëdha në zonat e prekura ku banojnë rreth 1/3 e 25 milionë banorëve të Australisë.

Related posts

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

SHBA ofron kompensim për familjarët e viktimave të sulmit me dron

Admin

Policia britanike: Vrasja e ligjvënësit ishte incident terrorist

Admin

Në Indonezi 11 student u mbytën gjatë aksionit për pastrimin e lumit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com