33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

Мицкоски: Попис во кој не сме вклучени нема да го поддржиме и легитимираме

„Јас зборував јавно на таа тема дека ВМРО-ДПМНЕ попис во кој што не е вклучен во изработка на закон или во телата не може да поддржи од проста причина затоа што комплетно игнорантскиот однос од страна на власта е најголем проблем во оваа држава“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостува во емисијата „само интервју“ на телевизија Канал 5.

Мицкоски додаде дека во општество во кое што Зоран Заев и политичката мафија се на власт тешко е да се помине било каков суштински амандман во Собранието.

„Понудивме многу пати во минатото и сега не брзајте, дајте да седнеме да разговараме. Нас не ни е потребна операција на попис заради исполнување на било какви бројки. Нас ни е потребно операција за дефинирање на статистички параметри во државата“, нагласи Мицкоски.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More