19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Showbiz

Met Gala 2021: Gjithçka që duhet të dini përpara natës më të madhe të modës

Met Gala është një nga netët më të mëdha në botën e modës.

Gala, e njohur zyrtarisht për përfitime për Institutin e Kostumeve, është një ngjarje magjepsëse, që fillon ekspozitën vjetore të modës të Muzeut Metropolitan në Neë York. Çdo vit, tema e Gala-s lidhet me ekspozitën.

Për herë të parë, ekspozita do të ketë dy pjesë – që do të thotë dy ‘Met Gala’ brenda 12 muajsh.

Lady Gaga në “Met Gala” (Foto: Getty Images)

Kur është Met Gala?

Met Gala 2021 do të mbahet të hënën, më 13 shtator. Në mënyrë tipike, gala zhvillohet të hënën e parë të majit, por për shkak të pandemisë së coronavirusit, u bënë disa ndryshime. Për të kompensuar Gala -n e anuluar të vitit 2020, në të vërtetë do të ketë dy ngjarje: Gala më 13 shtator dhe një tjetër të hënën e parë të zakonshme të majit.

Cila është tema e Met Gala 2021?

Tema e Met Gala të këtij viti është “In America: A Lexicon of Fashion”, duke nderuar 75 vjetorin e Institutit të Kostumeve dhe duke festuar modën moderne amerikane.
Andreë Bolton, kuratori i institutit, i tha Vogue në prill se moda amerikane ‘po kalon një Rilindje’ dhe duhet të nderohet.

Si mund ta shikoj Met Gala?

Met është e mbyllur për kamerat, por spektakli i tapetit të kuq do të transmetohet drejtpërdrejt nga Vogue dhe do të mbulohet nga E!. Yjet do të fillojnë të mbërrijnë në 5:30 pasdite. Shikuesit e interesuar mund ta shohin shfaqjen përmes faqes zyrtare të Vogue në Twitter.

Disa prej yjeve në “Met Gala” (Foto: Getty Images)

Kush do të jetë nikoqir/e në Met Gala?

Met Gala organizohet nga një panel bashkëkryetarësh dhe karrige nderi.

Lista e bashkë-kryesuesve është një gamë e gjerë e yjeve të Gen Z, përfshirë aktorin Timothee Chalamet, interpretuesen Billie Eilish, Naomi Osaka dhe poeten inauguruese, Amanda Gorman.

Në tapetin e kuq do të shfaqen edhe dy fytyra të njohura: Keke Palmer dhe Ilana Glazer, të cilat do të udhëheqin transmetimin e drejtpërdrejtë të Vogue, duke intervistuar të famshëm dhe duke treguar disa nga momentet më të mëdha të modës ashtu siç ndodhin.

Kush është në listën e të ftuarve Met Gala?

Lista e të ftuarve të Met Gala është sekret, kështu që nuk ka asnjë mënyrë për të ditur se kush do të jetë në tapetin e kuq derisa të shfaqen, por prisni disa nga emrat më të mëdhenj në modë, muzikë dhe më shumë.

Zendaya konfirmoi se nuk do të merrte pjesë në Gala për shkak të konflikteve për serialin e saj. “Euphoria”. Rihanna do të prezantojë në pas-ndejën e Met Gala, kështu që ka të ngjarë të shfaqet në tapetin e kuq.

Zendaya në “Met Gala” (Foto: Getty Images)

Sa i përket situatës me pandemi, Met Gala ka kërkuar që pjesëmarrësit të vaksinohen dhe të vendosin maskat brenda. 

Related posts

“Kuksi”, vjen nesër nga Gold AG

Admin

Një dekadë së bashku – Adelina Thaçi publikon fotografi të rralla nga martesa me Bardhyl Metën

Admin

Arbenita Ismajli demanton lajmet për ndarjen nga Fero në një video të fundit

Admin

Rrjedh në internet “Dafinë Moj”, Dafina Zeqiri: Ju lutem mos i përkrahni ata të cilët po e keqpërdorin albumin tim

Admin

Gigi Hadid provoi trendin viral të penelit dhe dukej e mahnitshme

Admin

Noizy feston ditëlindjen, mbush 35 vjeç

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com