19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

Меркел: Ако продолжи овој тренд, ќе имаме над 19.000 случаи дневно

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека дневниот број на новозаразени со коронавирус би можел да достигне до 19.200 случаи, ако продолжи сегашниот тренд, но таа објасни како мора да се одржи работата на економијата, пренесе германски „Билд“.

Бројот на нови случаи на зараза расте во послендите недели во Германија. Според податоците од институтот Роберт Кох, во земјата денеска имало 1.192 нови случаи на коронавирус во однос на претходниот ден.

„ Ако продолжи сегашниот тренд, ќе имаме 19.200 случаи дневно“ тоа е слично како во другите земји“ рекла Меркел на видеоконференција со врвот на нејзината партија.

Според пишувањето на весникот, кој се повикува на неименувани извори, канцеларката оценила дека е загрижувачки тоа што има порастот на заразата во Европа, нагласувајќи дека Германија мора да направи се што може за да избегне повторен експоненцијален раст на вирусот.

„ Мораме брзо да ја сузбиеме инфекцијата и да интервенираме. Мора да поставиме приоритети – одржување на работата на економијата и отворени училишта и градинки. Фудбалот сега е во втор план“ истакнала Меркел.

„Билд“ додава дека според Меркел проблематични се одржувањето прослави, како и посетата на рестораните и верските настани.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More