9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Auto

Mercedes së shpejti do të ndal prodhimin e serisë AMG GT

Sipas informacioneve të fundit jozyrtare, prodhimi i modelit supersport të Mercedes AMG GT do të ndalet në muajin dhjetor dhe porositë më nuk do të pranohen.

Modeli supersport i Mercedes-it AMG GT ka qenë në ofertë që nga viti 2015, dhe klientët ishin në gjendje të zgjidhnin midis karrocerisë Coupe dhe Roadster, e cila mundësohet nga motori 4 litërsh biturbo i AMG i AMG.

Mbyllja e librit të porosive është shenja e parë e përfundimit të afërt të tregimit për modelin e pa-elektrizuar të Mercedes, i cili u prezantua në korrik në versionin më të shpejtë dhe më të fuqishëm të Serisë së Zezë (730 kuaj/fuqi), ofruar tradicionalisht nga kompania gjermane e veturave.

Një gjë është e sigurt, për shkak të masave gjithnjë e më të rrepta kufizuese në lidhje me emetimet e shkarkimit të pasardhësve të modelit GT, do të prezantohet një motor hibrid plug-in. Elektrifikimi i plotë nuk është planifikuar ende, dhe nuk pritet as një version i trupit “në ajër të hapur”, sepse Mercedes-AMG do të prezantojë një gjeneratë të re të modeleve SL për tifozët në ajër të hapur para fundit të vitit.

Nuk ka dyshim se specialistët e AMG në Affalterbach po punojnë shumë për një pasardhës të GT që duhet të shfaqet në skenë më së voni deri në vitin 2023.

Related posts

Shitje rekorde në nëntë muajt e fundit për Porsche

Admin

Honda prezantoi SUV e parë elektrikë dhe tre koncepte

Admin

Alfa Romeo GT Junior vjen në stilin retro dhe me motor diesel

Admin

Drejtuesit e policisë: Kjo shenjë e komunikacionit nuk ka asnjë lidhje me serialin “Squid Game”

Admin

Po vjen Nissan Qashqai i Ri – vetura që gjithsecili dëshiron ta ketë

Admin

Ford zbulon veturën e ridizajnuar të Focusit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com