23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

Меѓународна кризна група: ЕУ да не го ограничува дијалогот меѓу Косово и Србија

Меѓународната кризна група (МКГ) предвидува дека конечниот договор меѓу Косово и Србија ќе вклучува големи отстапки, вклучувајќи широка автономија за општините со српско мнозинство во Косово и за Албанците во Прешевската долина во Србија или размена на територии, изјави за Радио Слободна Европа еден од авторите на последниот извештај на МКГ за конфликтите, Ѓузепе Фама. Според него, и за двете страни да разберат дека во врска со конечниот договор „не може да станува збор за сценарио во кое Србија или Косово ќе добијат сè што сакаат без да направат отстапки истовремено“.

Тој исто така вели дека ЕУ не треба однапред да воведува ограничувања во дијалогот меѓу двете страни, односно да ги спречува „да ги идентификуваат и дискутираат потенцијалните решенија за време на разговорите, кои не мора да бидат во согласност со она што го препорачува Брисел“, дури и да е за контроверзното прашање на територијална размена. САД, според Фама, треба да играат улога во убедувањето на Косово да ја редизајнира платформата за дијалог.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More