1.8 C
Skopje, NM
25/10/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Media serbe: Palmer po lobon për t’u bërë ambasador në Beograd

I dërguari special i sekretarit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, po lobon gjerësisht për të qenë ambasadori i ardhshëm i Amerikës në Serbi.

Kështu raporton gazeta serbe “Novosti” duke iu referuar burimeve diplomatike.

Shefi aktual i misionit amerikan në Beograd, Anthony Godfrey, është pothuajse në mes të mandatit të tij dhe praktika është që kur një diplomat amerikan të përfundojë vitin e tij të tretë të shërbimit në një kryeqytet të caktuar, ata tashmë janë duke përgatitur pasardhësin e tij në Washington.

Nëse dëshira e Palmer nuk bëhet realitet për të vazhduar karrierën e tij në Beograd, siç raportojnë burimet e “Novosti”, dy “majat” e ardhshme të tij janë Rumania ose Mali i Zi.

Në gusht 2019, Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo emëroi Palmerin si Përfaqësues Special për Ballkanin Perëndimor dhe gjatë shërbimit të tij, deri në 1999, ai ishte në dy detyra speciale në Ambasadën e SHBA në Beograd.

Për një kohë në karrierën e tij, ai ishte në varësi të Sekretares së Shtetit të atëhershëm të SHBA Madeleine Albright.

Ai gjithashtu u takua me gruan e tij Danica në Beograd dhe mediat nga Podgorica raportuan se Danica, mbiemri i vajzërisë së të cilit është Damjanoviov, ka rrënjë në Malin e Zi dhe se ata kanë një shtëpi në Dobre Vode, afër Tivarit.

Siç kishte shkruar tashmë “Novosti”, Palmer ishte një nga më meritorët për vendimin e Izraelit për të vendosur marrëdhënie diplomatike me Kosovën në fillim të shkurtit, për të cilin ai loboi ashpër në Tel Aviv përmes kanaleve të tij.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com