12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Më shumë se 200 të akuzuar për dhunën në Uashington, për edhe 400 është ngritur hetim

Gjyqësia federale e SHBA-së akuzoi më shumë se 150 persona për përzierje në dhunën në Kapitoll në Uashington më 6 janar. Edhe 50 persona janë akuzuar para gjykatave lokale në kryeqytetin e SHBA-së, deklaroi prokurori federal Majkëll Shervin.

Siç transmetojnë agjencitë e huaja, pritet që këto numra të rriten sepse hetuesit kanë ende informacione rreth 400 pjesëmarrës në incident, i cili quhet gjithashtu një përpjekje grusht shteti, sepse shënjestra ishte një sulm ndaj mbështetësve të ish-presidentit të SHBA-së Donald Tramp ndaj Parlamentit amerikan që të pengohet konfirmimi për zgjedhjen e shefit të ri të shtetit, Xho Bajden.

Pesë persona e humbën jetën gjatë sulmit në Kongresin amerikan, mes të cilëve edhe një polic të vrarë nga protestuesit dhe një protestuese që u vra nga një polic.

Tramp me javë të tëra, e ka mohuar humbjen në zgjedhjet presidenciale që u mbajtën në nëntor, edhe krahas të gjitha dëshmive, duke u paraqitur si një viktimë e “mashtrimit” masiv. Pak para sulmit në Kongresin amerikan, ai iu drejtua mbështetësve të tij, duke u kërkuar atyre të tregonin “forcën” e tyre, dhe së shpejti pati një trazirë të përgjakshme.

Related posts

Avionët luftarakë gjermanë dhe izraelitë fluturojnë së bashku mbi Jerusalem

Admin

Zëdhënësi i Clinton: Gjendja e tij është përmirësuar, pritet të lirohet sot nga spitali

Admin

Çmimi i UNESCO-s për Arsimimin e Vajzave dhe Grave 2021, mbështetje për një rol unik të tyre

Admin

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

Admin

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com