15.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Me këtë ritëm të vaksinimit, Maqedonisë i duhen 10 vite për të fituar imunizim

Shkup, 8 prill – Zhurnal.mk – Në një analizë të Bloomberg, sa i përket imunizimit me vaksina, sipas asaj që thonë, Maqedonisë do t’i duheshin 10 vite për të fituar imunitet kolektiv, përcjellë Zhurnal.

Në Maqedoni sipas të dhënave, mesatarisht në ditë jepen nga 651 doza të vaksinave në ditë. Me këtë ritëm, nevojiten edhe 10 vite që të imunizohet 75% e popullatës, shkruan Bloomberg.

Për dallim prej nesh, në Shqipërinë fqinje nevojiten vetëm edhe 9 muaj që të imunizohet 75% e popullatës.

Në Bullgari me 9215 doza në ditë, do të fitohet imunizim për pothuajse tre vite nga tani.

Në Serbi në ditë vaksinohen nga 62857 qytetarë, që do të thotë se 75% e popullatës do të vaksinoheshte për vetëm katër muaj.//Zhurnal.mk

Related posts

Arsovska nuk pranon debat me Shilegovin: Më degradon dhe mi mohon cilësitë e mia

Admin

Arifi: Ne thirremi në punën tonë paraprakisht

Admin

Taravari merr mbështetje edhe nga partia turke në Gostivar

Admin

Maqedoni, do të vlejnë fletëvotimet që nuk do të kenë vulë

Admin

Seanca e 115 e Qeverisë, ja vendimet

Admin

Istrefi: Prioritet i parë do te jetë zgjidhja e kaosit urbanistik në Strugë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com