-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Showbiz

Mbretëresha thyen traditën familjare, vendos që asnjë mbretëror të mos veshë uniformë ushtarake në funeralin e Princ Philipp

Të gjithë anëtarët e Familjes Mbretërore do të veshin kostum të zi në varrimin e Dukës së Edinburgut të shtunën.

DailyMail ka kuptuar që në një vendim të minutës së fundit, të miratuar nga Mbretëresha, është bërë e qartë që asnjë mbretëror të mos veshë uniformë ushtarake në mënyrë që funerali të paraqesë një front të bashkuar familjar.

Prapa skenave, oborrtarët janë zemëruar nga shqetësimi se Princi Harry, i cili u detyrua të hiqte dorë nga titujt e tij të nderuar ushtarakë dhe u transferua në ShBA, do të ishte i vetmi mbretëror në funeral pa uniformë ushtarake si gjithë të tjerët.

Harry, 36 vjeç, kuptohet se donte të vishte uniformën e veshjes Blues and Royals që kishte veshur ditën e martesës në maj të vitit 2018.

Si një ish-kapiten me Kalorësinë e Familjes, megjithatë, ai ka të drejtë të veshë vetëm një kostum të thjeshtë, me çdo medalje që është dhënë gjatë detyrave të tij ose nga Mbretëresha.

Në të kundërt, Princi i Wellsit, Duka i Kembrixhit, Konti i Wessexit dhe Princesha Royal do të kishin qenë, me konventë, për një funeral ceremonial mbretëror, me uniformë të plotë ushtarake.

Çështja u shtua kur Princi Andrew kërkoi të vishte uniformën e admiralit, një pozicion që ai kishte ofruar të shtynte duke marrë pasi u tërhoq nga detyrat publike në prag të skandalit Epstein.

Kryesisht Andrew nuk i janë hequr titujt e tij të nderuar ushtarakë dhe mbetet një zëvendës admiral në Marinën Mbretërore.

Kjo çoi në shqetësime brenda Familjes Mbretërore që nëse Andrew do i refuzohej kërkesa e tij për të shkuar me uniformë, ai dhe Harry do të ishin të vetmit me veshje civile që kishin bërë shërbim aktiv në ushtri.

Një burim pranë familjes mbretërore tha: Ekzistonte rreziku i sikletit të vërtetë.

Mbretëresha ka vendosur që për të ruajtur unitetin familjar dhe për të kursyer Harryn nga çdo poshtërim publik, të gjithë do të vishen njësoj, pra mantelet e mëngjesit dhe lidhjet e zeza për burrat, veshjet e zeza të thjeshta për gratë.

Tutje, besohet të jetë vetëm hera e dytë në më shumë se një shekull që anëtarët e Familjes Mbretërore nuk kanë veshur uniformë në varrimin e një monarku ose bashkëshortit të tyre.

Sidoqoftë, do të shihet si një tolerancë publike për Harryn pas intervistës së tij me bashkëshorten Meghan Markle që e dhanë për Oprah Winfreyn muajin e kaluar, në të cilën ata kritikuan anëtarët e familjes së tij të ngushtë dhe akuzuan institucionin për racizëm.

Pallati Buckingham mbrëmë nuk pranoi të komentojë, por DailyMail e kupton që vendimi do të shpallet zyrtarisht sot (e enjte).

Besohet se ekziston një dëshirë e mirëfilltë për të provuar të riparojnë marrëdhëniet e goditura familjare, veçanërisht përçarjen midis Harryt dhe vëllait të tij më të madh William, dhe varrimi i gjyshit të tyre të dashur mund të jetë një vend i mirë për të filluar gjithçka nga e para.

Diskutimet mbi këtë çështje u zhvilluan në telefon, me ndihmës të moshuar, përfshirë masterin e familjes, nën-admiralin Tony Johnstone-Burt, i cili u përpoq t’i negocionte dy vëllezërit për një zgjidhje.

Vendimi përfundimtar për këtë çështje u mor në dakordim me Mbretëreshën tashmë të ve.

Related posts

Melinda Ademi paralajmëron këngën e re “Melodia”, derisa sjell edhe një video me lëvizje provokuese

Admin

Bebe Rexha merr vëmendje duke ekspozuar linjat trupore në kostumin me dekolte të hapur

Admin

Fero sjell këngën e re “Bella” me protagoniste në klip bashkëshorten Arbenita Ismajlin

Admin

Morena Taraku transformohet në personazhin e Chun-Li për festën e Halloween

Admin

A do ta veshë Paris Hilton Valentino në ditën e saj të dasmës?

Admin

“Ishin shumë emocione të bukura”, Bora Zemani flet për ndjesitë e puthjes së jashtëzakonshme me Donaldin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com