23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Bota

Mbi 500 marrëveshje të nënshkruara në panairin ndërkombëtar të investimeve në Xiamen të Kinës

Në Panairin e 21-të Ndërkombëtar të Kinës për Investime dhe Tregti (CIFIT), që u zhvillua në Xiamen, provinca Fujian e Kinës lindore, u nënshkruan marrëveshje për 512 projekte njofton “Xinhua”.

Vlera totale e investimeve të marrëveshjeve arriti në 392 miliardë juanë (rreth 60.7 miliardë dollarë), treguan të dhënat paraprake të dielën.

Në eventin katërditor morën pjesë mbi 4900 kompani nga rreth 90 vende dhe rajone, me më shumë se 50,000 përfaqësues të biznesit, online dhe në prani fizike.

Gjatë CIFIT u zhvilluan mbi 60 seminare dhe konferenca biznesi, duke u fokusuar në tema që kanë të bëjnë me investimet vendase dhe jashtë shtetit, të tilla si ekonomitë digjitale dhe të gjelbra, si dhe neutraliteti i karbonit.

Ngjarja u organizua bashkërisht nga Ministria e Tregtisë e Kinës dhe disa organizata ndërkombëtare, përfshirë Organizatën Botërore të Tregtisë, Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin Industrial dhe Shoqatën Botërore të Agjencive për Promovimin e Investimeve, për të rritur aktivitetet e investimeve ndërkombëtare.

Related posts

OBSh kontribut në forcimin e ndërsjelltë politik në ruajtje të sigurisë dhe stabilitetit dhe marrjen e përgjegjësive ndërkombëtare

Admin

E rëndë: 15-vjeçari vret prindërit dhe motrën e vogël, më pas poston fotot në rrjetet sociale

Admin

Shpërthime në Afganistan/ Të paktën 2 të vdekur, mbi 19 të plagosur

Admin

Shtëpia e Bardhë reagon pasi Franca tërheq ambasadorët

Admin

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Admin

Protesta kundër izolimit në Australi, mijëra njerëz përplasen me policinë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com