30.6 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Bota

Mbi 13 mijë raste të reja në Afrikë në vetëm 24 orë

Numri i të prekurve me COVID-19 në kontinentin e Afrikës është rritur në mbi 1 milion e 916 mijë.

Sipas “Worldometer”, 13.077 raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit numri i rasteve në të gjithë kontinentin është rritur në 1.916.173 ndërsa numri i viktimave me 341 vdekje të reja arrin në 46.025.

më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 19.951, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.394 dhe në Marok 4.425 vdekje.

Në Sejshelle dhe Eritre nuk është raportuar asnjë vdekje. Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 740.254 raste e cila pasohet nga Maroku me 265.165 dhe Egjipti me 109.654 raste. Deri më tani, janë shëruar 1.613.406 persona të infektuar.

Related posts

Kablloja nënujore në Tonga mund të marrë katër javë për t’u riparuar

admin

Forumi i Boaos 2021, publikohet raporti kryesor në ditën e parë

admin

Biden: Do ta vazhdojmë mbështetjen ndaj Ukrainës

admin