9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Mariçiq: Pas zgjedhjeve në Bullgari, në mënyrë natyrale tensionet do të ulen

Shkup, 31 mars – Tensionet mes Maqedonisë së Veriut dhe fqinjit të saj lindor, Bullgarisë, që po e bllokojnë kandidaturën për anëtarësim të Shkupit në BE, do tl duhej “në mënyrë natyrale të ulen” pas zgjedhjeve të 4 prillit në Bullgari, thotë ministri I Drejtësisë, Bojan Mariçiq në intervistë për “Euroaktiv”.

Me dialog intensive pas zgjedhjeve bullgare, Mariçiq në intervistë thekson se mund të arrijmë marrëveshje nëse kemi gatishmëri të vërtetë dhe vullnet për atë … dhe nëse kërkojmë zgjidhje që do të bazohet në respekt të ndërsjellët, në racionalizëm, në vlera evropiane dhe në konceptet modern të shekullit 21.

Në pyetjen nëse është strategji e mire të pritet epilogu nga votimi, duke pasur parasysh atë që duket sikur në Bullgari ka konsensus ndërpartiak për veton kundër Shkupit, Mariçiq tha se Maqedonia e Veriut duhet të shohë se kush është partner I saj në negociata.

Euroaktiv thekson se vendi dy herë kërkoi ekstradim të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, I cili është aleat I afërt I kryeministrit hungarez, Viktor Orban, por me sukses të vogël.

“Atëherë, kur ndodhi kjo, u dakorduam se edhe krahas dallimeve të fuqishme që I kemi për këtë rast konkret, kjo nuk do t’I dëmtojë relacionet tona të përgjithshme dhe mund t’ju bind se deri më tani ato relacione ishin në nivel të lartë”, thotë ministri Mariçiq për “Euroaktiv”.

Në intervistë, Mariçiq thekson se vendi është mjaft I vetëdijshëm për rëndësinë e lirisë së mediumeve, dhe se mëson nga koha kur Gruevski ishte në pushtet, dhe se “prandaj jemi shumë të kujdesshëm lidhur me atë se çka mund të bëjmë dhe sit a ndjekim situatën me mediumet e financuara nga kompanitë hungareze”.

“Do të thotë, kësaj nuk I qasemi me paragjykime. Sepse çdo investim I huaj është I mirëseardhur, pa marrë parasysh nëse vjen nga Hungaria apo cili do vend tjetër. Por, kuptohet, kjo duhet të jetë në pajtim me të gjitha ligjet”, thotë Mariçiq për “Euroaktiv”.

“Euroaktiv” përkujton se qeveria në Shkup po përgatitet të mbajë regjistrim nacional, të parin pas 19 viteve, pasi që tentimi I fundit u anulua pas reagimeve të shumta politike në vitin 2011.

“Ajo që dallon kësaj radhe është se regjistrimi tërësisht është zbatuar nga ekspertë, e jo nga politikanë”, tha Mariçiq, duke cekur se numërimi do t’I përmbushë standardet e entit për statistika të BE-së, Eurostatit.

Lidhur me kritikat nga eurodeputeti bullgar Angell Xhambaski se rreth 130 mijë bullgarë nuk kanë të drejtë të deklarohen si bullgarë në regjistrimin e ardhshëm, Mariçiq thotë se “është thënë e pavërtetë e madhe se bullgarët nuk do të mund të regjistrohen në regjistrim, të gjitha grupet etnike … e kanë mundësinë e njejtë”.

Në regjistrimin e vitit 2002, vetëm rreth 1.500 njerëz prej dy milionëve janë deklaruar bullgarë.

Sipas Mariçiqit, “shumë apo shumica e këtyre njerëzve të cilët kanë marrë shtetësi bullgare e kanë bërë atë për shkaqe kryesisht ekonomike sepse ajo u jep mundësi të punojnë jashtë vendit, në bashkimin Evropian, pa kurfarë miratime apo licenca të posaçme”.

Related posts

Zgjedhjet Lokale 2021, AP dhe PP do të monitorojnë procesin zgjedhor

Admin

Qytetarët e Maqedonisë së pari do ta dezinfektojnë gishtin dhe më pas do të votojnë

Admin

Regjistrohen 395 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 14 persona

Admin

Vrasje në Shkup, i biri ther nënën e tij

Admin

Reagim ASH – AA: Ramiz Merko thyen heshtjen zgjedhore, asfalton rrugë një ditë para zgjedhjeve

Admin

Finalizohet “Open Ballkan”, zyrtarizohet marrëveshja Rama-Vuçiç-Zaev

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com