23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Mariçiq: Ligji për regjistrimin nuk do të kthehet në Qeveri, ndryshimet do të bëhen në Kuvend

Ministri i Drejtësisë në Maqedoninë e Veriut Bojan Mariçiq, sot ka folur në lidhje me regjistrimin e popullsisë, i cili pritet të bëhet vitin e ardhshëm.

Ai tha se nuk do të kthehet teksti i propozim-ligjit në procedurë qeveritare, pasi siç tha, vlerësojnë se ndryshimet minimale mund të realizohen me nëpërmjet intervenimeve me amendamente në Kuvend.

“Hapja e serishme e tekstit të Ligjit mund vetëm të çojë në shtyrjen e serishme të regjistrimit, ndërsa vetë opozita kërkonte që regjistrimi të realizohet në vitin 2021. Mundësia më e mirë që regjistrimi të realizohet në vitin 2021 është që kjo të ndodh në pranverë, respektivisht në prill, sepse tashmë e dimë se në tetor do të kemi zgjedhje të rregullta lokale, është e pamundur që regjistrimi të ndodh në vjeshtë”, tha mes tjerash ministri Mariqiç.

Ndryshe, regjistrimi i popullsisë fillimisht u planifikua të bëhet në prill të këtij viti, por për shkak të situatës me pandeminë u anulua.

Related posts

Zbulohen lëndë narkotike në Gostivar, arrestohen dy persona

Admin

Kaloi më shumë se gjysma e kohës, ndërsa Maqedonia e Veriut ka regjistruar më pak se një milion banorë

Admin

A po ashpërsohet fushata ende pa filluar ?

Admin

Nxënësit e Tetovës dhe Gostivarit kthehen në bankat e shkollës

Admin

Ruskovska: Së shpejti padi për Rashkovskin

Admin

Galloway: Reformat të domosdoshme, jo për BE-në, por për një jetë më të mirë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com