12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Covid-19 Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Maqedonia e Veriut nisë procedurat për blerjen e 200 mijë vaksinave kundër Covid

Qeveria e Maqedonisë së Veriut informon se në seancën e djeshme, e ka shqyrtuar dhe miratuar informacionin për blerjen e vaksinës kundër SARS-Cov-2.

Me vendim të Qeverisë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë detyrim ta zbatojë procedurën për blerjen e 200 mijë dozave të vaksinës së paaktivizuar kundër COVID-19.

“Bëhet fjalë për blerje të sasive shtesë përveç atyre të mekanizmit KOVAKS prej 833,000 doza vaksinash për të cilat Ministria e Shëndetësisë pagoi paradhënie dhe siguroi garancinë financiare, duke përmbushur kështu detyrimet financiare që rrjedhin nga kontrata. Sipas njoftimeve nga mekanizmi KOVAKS, sasitë e para të këtij prokurimi pritet të dorëzohen në gjysmën e parë të shkurtit”, thonë nga Qeveria.

Ata gjithashtu thonë se nëpërmjet Ministrisë së Shëndetësisë janë në fazë përfundimtare me prodhuesin “Pfizer”, për blerjen e edhe 800 mijë vaksinave.

Related posts

VMRO-DPMNE me shumë vërejtje për procesin zgjedhor

Admin

Spasovski: Kaluam një proces të qetë zgjedhor

Admin

Në një vendvotim në Llabënishtë do të votohet deri në orën 22:00

Admin

Përfundon votimi, fillon numërimi i votave

Admin

Bujar Osmani: Likovën, Sarajin dhe Pllasnicën fitojmë që në rreth të parë

Admin

Dalja në zgjedhje në Komunën e Likovës

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com