8.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Maqedonia e Veriut dhe SHBA-ja do të nënshkruajnë memorandum të ri për bashkëpunim në mbrojtje

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska dhe ndihmësja e sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-së për çështje ndërkombëtare të sigurisë, Mara Karlin sot pasdite në të njëjtën kohë në Shkup dhe Uashington do ta nënshkruajnë Memorandmin për bashkëpunim në mbrojtje mes dy shteteve.

Në nënshkrimin e Memorandimit në Ministrinë e Mbrojtjes, do të merr pjesë edhe ambasadorja e SHBA-së, Kejt Bërnz.

“Memorandumi i ri për bashkëpunim do ta zëvendësojë Memorandumin e nënshkruar në vitin e largët 1994 dhe do ta pasqyrojë bashkëpunimin e ri dhe jashtëzakonisht intensiv, i cili ekziston mes dy vendeve, të cilat mbeten partnerë strategjikë, e tani edhe aleatë në NATO”, thonë nga Ministria e Mbrojtjes.

Prej aty paralajmërojnë se pas nënshkrimit të memorandumit, do të dërgohet kumtesë deri te mediat.

Related posts

Ganiu: Që nga 2005 e këtej në Çair është investuar 5 milionë euro në infrastrukturë nëntokësore

Admin

Blerim Bexheti: Jo vetëm Shkupi, po as Qeveria nuk bëhet pa shqiptarët

Admin

Shkupi dhe Kumanova me më shumë raste aktive me coronavirus

Admin

Filipçe: Të rinjtë janë pasuria jonë më e madhe

Admin

Boçvarski dhe Nuredini premtojnë përkrahje të projekteve nga program ii Bejtës

Admin

Shilegov: Këto katër vite në Shkup nuk ka patur rrahje nëpër shkolla dhe autobusë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com