23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Макрон: Полициски час во неколку градови во Франција

Франција воведува полициски час од 21 часот до 6 часот наутро во неколку поголеми градови, вклучувајќи го и Париз, за да спречи понатамошно ширење на коронавирусот, рече претседателот Емануел Макрон, додавајќи дека мерката ќе стапи на сила в сабота и ќе трае четири недели. „Полицискиот час ќе трае четири недели и ќе му се обратиме на парламентот да го продолжи до 1 декември“, рече Макрон во телевизиското обраќање.

Покрај Париз и пошироката област на главниот град, воведен е полициски час во Лил, Лион, Марсеј, Гренобл, Монпелје, Сент Етјен, Руан и Тулуз. Во пракса, ова значи дека рестораните, баровите, театрите и кината ќе бидат затворени од 21.00 часот. Повеќе од 32.000 луѓе починаа во Франција од почетокот на епидемијата на коронавирусот.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More