2.8 C
Skopje, NM
24/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Мајкрософт го купи ЗениМакс Медиа за 7,5 милијарди долари

Американскиот технолошки гигант Мајкрософт го купил студиото ЗениМакс Медиа за 7,5 милијарди долари, со што ја проширил својата понуда на видео игри Xbox со наслови како Fallout и Doom reboot.

ZeniMax е чадор компанија на Bethesda Softworks, која ги дизајнирала и многу популарните игри, како што се The Elder Scrolls, Wolfenstein и Dishonored.

Договорот за купопродажба бил постигнат пред повеќе од една недела по неуспешната понуда на „Мајкрософт“ за видео апликацијата „Тикток“, која реши да соработува со Оракл и Валмарт.

Мајкрософт во понеделникот објави дека планира да ги воведе идните видео игри Bethesda во својата месечна услуга за претплата на Xbox Game Pass кога ќе се активира на Xbox или на компјутер. Xbox Game Pass сега има повеќе од 15 милиони претплатници, додаваат од компанијата.

Структурата и раководството на Бетесда нема да се променат, соопшти Мајкрософт.

Преземањето на ЗениМакс ќе биде склучено во втората половина на фискалната 2021 година и ќе има само минимално влијание врз прилагодената оперативна добивка на Мајкрософт во фискалните години 2021 и 2022 година, додаваат тие.

Related posts

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

Diabetes and Covid 19: Self-care tips to manage the condition amid pandemic

Admin

Buckingham Palace garden visitors write bad reviews on TripAdvisor: ‘I feel robbed by royals’

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com