18.5 C
Los Angeles
November 29, 2021
DailyNews – MK
Maqedoni TOP LAJM

LSDM: Shumica parlamentare në proces të rritjes

Shkup, 20 nëntor – LSDM vlerëson se shumica stabile parlamentare do të ishte në interes të qytetarëve, ndërsa i pyetën deputetët e partive opozitare VMRO-DPMNE, Aleancën për Shqiptarët dhe të Majtën: çfarë kanë kundër që punëtorëve, që të fitojnë të dielën si ditë jo pune? Pse bllokohen ndryshimet ligjore me të cilat 4.700 nxënës do të merrnin vendime pune, apo propozimligjin për shlyerjen e kamatave për 150 mijë qytetarë. Ndërsa sipas tyre opozita me siguri do të bllokojë edhe rritjen e pagës minimale në 18 mijë denarë nga janari 2022. Opozita nuk kujdeset për të drejtat e punëtorëve, thonë nga LSDM.

Related posts

Komuna e Tetovës pezullon të gjitha aktivitetet deri më 28 nëntor

admin

Schinas: Pasardhësit e Zaevit të mbeten të përkushtuar ndaj perspektivës europiane

admin

Lorer: 14 dhjetori datë e vështirë për arritjen e marrëveshjes me Maqedoninë

admin