DailyNews.mk
Editor's Picks NMK Politics

Lidija Dimova dismissed from position of head of the Agency for European Educational Programmes and Mobility

The director of the National Agency for European Educational Programmes and Mobility, Lidija Dimova, who recently stirred the public with a series of scandalous granting of EU funds, has been dismissed.

According to the Government, the proposal for dismissal was submitted to the Management Board of the Agency, and the reason for her dismissal are unethical activities related to improper financial operations and neglect of the institution’s public image.

Related posts

Pendarovski për “Politika” të Beogradit: Identiteti maqedonas i panegociueshëm

NEFAIL EMINI

Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme do të bojkoton mësimin

Zekirija Haxhiu

Arratia e Gruevskit, Sekulloviq: Nuk kam informacione precize

Zekirija Haxhiu

Kovid-19 dhe mungesa e opozitës pamundësojnë punën e Parlamentit

Zekirija Haxhiu

Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë holandezë

Zekirija Haxhiu

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-COVID

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More