19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Bota

Lëshohet në hapësirë sateliti që mbështet transmetimin video 4K dhe 8K

Kina lëshoi me sukses një satelit të ri të transmetimit të drejtpërdrejtë nga Qendra e Nisjes së Satelitëve e Xichang-ut në provincën Sichuan të Kinës Jugperëndimore.
Sateliti, “Zhongxing-9B”, u lëshua nga një raketë bartëse “Marshimi i Madh-3B” dhe hyri në orbitën e planifikuar.

Sateliti i ri është projektuar të funksionojë për 15 vjet dhe do të operohet nga Kompania e Komunikimit Satelitor e Kinës, njoftoi Korporata e Shkencës dhe e Teknologjisë Hapësinore e Kinës.

“Zhongxing-9B”, i pajisur me transponderë të krijuar posaçërisht, mund të mbështesë transmetimin e programeve video me qartësi të lartë 4K dhe 8K dhe të sigurojë shërbime të transmetimit të drejtpërdrejtë me cilësi të lartë për veprimtari të mëdha, siç janë Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022.

Ky satelit do të ofrojë gjithashtu shërbime komunikimi në kohë dhe të besueshme për shpëtimin emergjent dhe ndihmën në fatkeqësi.

Related posts

I bie shkurt, australiani kalon tetë korsi me veturë dhe përplaset në fund – policia publikon pamjet rrëqethëse

Admin

Lejuan qenin që vazhdimisht ta kafshojë të arrestuarin, FBI heton zyrtarët policorë të përfshirë në këtë rast

Admin

Nxori armën dhe filloi të shtie mbi qytetarët në mes të rrugës, plagosen pesë persona në Manhattan – përfshirë sulmuesin

Admin

Macron goditet me vezë gjatë vizitës në një panair – presidenti francez befason me deklaratën

Admin

Presidenti i Koresë së Jugut sugjeron ndalimin e ngrënies së mishit të qenve

Admin

Burri në Angli ‘kërcënon të vrasë gruan me sharrë elektrike’, para se t’i vërë zjarrin vetes

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com