33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Lefkov: Xhaferi keqpërdori funksionin

Shkup, 19 korrik – Deputeti nga radhët e OBRM-PDUKM-së, Mile Lefkov akuzoi kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi se ka keqpërdorë funksionin për interperlancën kundër tij.

“Ai e ktheu interpelancën për shkak të mosrepsktimit të nenit 136 të Rregullore, përkatësisht se nuk janë përfshirë të gjitha elementet. Por, neni 136 i Rregullores është i ndërlidhur edhe me nenin 135 ku janë paraparë se çfarë pjesë përbërëse duhet të ketë Ligji në Kuvend”, tha Lefkov.

Sipas tij, interpelanca nuk është ligj dhe nuk parasheh një gjë të tillë dhe se kjo është keqpërdorim i pozitës.

Ndryshe, OBRM-PDUKM e mbështetur nga “E majta” parashtroi interpelancë kundër Xhaferit për shkak se është drejtuar në gjuhën shqipe në Parlamentin Evropian në Bruksel.

Sipas tyre, gjuha zyrtare për përdorim jashtë është gjuha maqedonase, ndërsa Xhaferi me veprimin e tij duke folur shqip ka shkelur Kushtetutën.

Related posts

Një autobus i Kosovës është përmbysur afër Sllavonski Brod, dhjetë perona kanë humbur jetën

Admin

Në vendkalimet kufitare Tabanoc dhe Bogorodicë pritet deri 45 minuta

Admin

Promovimi i aktiviteteve verore në natyrë në Qendrën e skijimit “Kodra e Diellit”

Admin

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoni

Admin

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Admin

Në Vranjë janë vaksinuar 12 mijë shtetas të Maqedonisë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More