23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Русија има добри односи со Хрватска, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по денешната средба во Загреб со шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман.

Лавров во исто време ги отфрли обвинувањата на Западот и САД кон Москва, велејќи дека тие се спротивни на етичките и меѓународните норми.

Посетата на Хрватска, која е реализирана после две одложувања поради пандемијата на коронавирусот, се случува последната посета на Лавров на Хрватска пред 16 години и е „поттик за продолжување на позитивниот тренд“ во односите меѓу двете земји, рече министерот за надворешни и европски прашања на Хрватска Гордан Грлиќ Радман по средбата.

– Европската унија не е многу подготвена за добри односи со Русија, но Русија има добри односи со Хрватска, рече Лавров на прес-конференција по потпишувањето на два договори во Министерството за надворешни работи со Грлиќ Радман, кого го покани да ја посети Русија.

– И покрај сегашните предизвици разговаравме за можноста за продлабочување на соработката меѓу ЕУ и Руската Федерација. Каналите за комуникација треба да бидат отворени, нагласи Грлиќ Радман.

Шефот на руската дипломатија пристигна во Хрватска како дел од мини-турнејата во која беа вклучени Босна и Херцеговина и Србија, а беше проследена со скандал затоа што двајца членови на претседателството на БиХ одбија да се сретнат со него незадоволни од неговиот став за приближувањето на БиХ кон НАТО и Европската унија, и за Дејтонскиот договор.

Лавров во Загреб повтори дека Москва е цврсто посветена на почитување на Дејтонскиот договор.

– Имаме заеднички единствен став за почитување на еднаквоста на трите конститутивни народи, истакна тој.

Related posts

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

Diabetes and Covid 19: Self-care tips to manage the condition amid pandemic

Admin

Buckingham Palace garden visitors write bad reviews on TripAdvisor: ‘I feel robbed by royals’

Admin

Princess Beatrice opens up about living with dyslexia: Know all about the learning disorder

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com