2.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

“Ky është një veprim armiqësor”/ Partia e Viktor Orban largohet nga grupimi i Partive Popullore Europiane

Partia Fidesz e Kryeministrit hungarez Viktor Orban të mërkurën vendosi të largohej nga blloku i qendrës së djathtë në Parlamentin Evropian, pas një votimi që hapi rrugën që ajo të pezullohej ose të përjashtohej nga grupi.

Një total prej 148 eurodeputetësh votuan pro dhe 28 kundër, rregullave të reja që do të lejonin grupin e Partisë Popullore Evropiane (EPP) – më i madhi në Parlament – të votojnë për përjashtimin e “një Anëtari ose Anëtarëve të Grupit”.

Orban u përgjigj me një letër, duke e bërë të qartë se partia e tij nuk do të qëndronte për votim për ta dëbuar atë nga grupi. “Me anë të kësaj ju informoj se eurodeputetët e Fidesz japin dorëheqjen nga anëtarësia e tyre në grupin e PPE”, i shkruajti Orban udhëheqësit të grupit Manfred Weber. Ai përshkroi ndryshimet e rregullave si “një veprim armiqësor kundër Fidesz dhe votuesve tanë”.

Disa zyrtarë dhe eurodeputetë kishin thënë se ishin të bindur se, pasi të ishin vendosur rregullat e reja, grupi do të votojë për pezullimin e fraksionit 11-anëtarësh Fidesz. Një anëtar i Fidesz është pezulluar tashmë nga grupi.

Ngjarjet e së mërkurës shënojnë kulmin e viteve të tensioneve brenda familjes politike të qendrës së djathtë të Evropës mbi Fidesz. Më shumë anëtarë të qendrës së PPE kanë mbështetur akuzat e prapambetjes ndaj demokracisë dhe sundimit të ligjit të vendosur ndaj qeverisë hungareze nga institucionet e BE. Krerët e Fidesz kanë hedhur poshtë akuzat dhe kanë sulmuar zyrtarë të lartë të BE dhe PPE.

Fidesz është pezulluar nga anëtarësimi në aleancën e partisë PPE që nga marsi 2019 por eurodeputetët e saj kishin mbetur pjesë e grupit të PPE në Parlamentin Evropian.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com