24 C
Los Angeles
November 28, 2021
DailyNews – MK
Kosovë

Kusari-Lila paralajmëron reformën zgjedhore, plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për zgjedhje

Shefja e Grupit parlamentar e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila në Kuvendin e Kosovës tha në këtë proces zgjedhor qytetarët dhe grupet politike treguan standard dhe kulturë të lartë.

Ajo para deputetëve të Kuvendit të Kosovës u bëri thirrje partive politike, shoqërisë civile dhe grupeve tjera që të fillojnë të mendojnë dhe të veprojnë në procesin e plotësimit dhe ndryshimit të Ligjit për zgjedhje.

“…Për diasporën dhe të gjithë qytetarët brenda vendit që presin reformë zgjedhore dhe fillimin e mirëfilltë të ndryshimit të Ligjit për zgjedhje ju konfirmojmë si pozitë se do të angazhohemi maksimalisht tashmë që procesi zgjedhor u përmbyll të fillojmë këtë proces shumë të rëndësishëm për ngritjen e procesit zgjedhor në standard edhe më të lartë dhe me pjesëmarrje të sigurt dhe kredibile të të gjithë atyre që duan të marrin pjesë në zgjedhje, brenda dhe jashtë vendit”, tha ajo.

Ndryshe, muaj më parë Lëvizja Vetëvendosje ishte shprehur se prioritet e ka plotësim-ndryshimin e Ligjit për zgjedhje për t’ia mundësuar mërgatës votimin në ambasada e konsullata. Mirëpo, ishte kundërshtar nga partitë opozitare, të cilët deklaronin se prioritet duhet të jetë reforma e tërësishme zgjedhore dhe jo një plotësim-ndryshim i tillë.

Related posts

Policia kërkon që shoferët t’i kenë pajisjet dimërore nga 15 nëntori

admin

Rihapet pas 7 vjetësh terminali doganor i Trepçës

admin

MSH: 14 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

admin