5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Kurz e konfirmon ofertën e Austrisë për blerjen e miliona dozave të vaksinës Sputnik V

Pasi mbërriti lajmi nga Gjermania se Bavaria kishte aprovuar blerjen paraprake të vaksinës Sputnik V, kancelari austriak konfirmoi se vendi i tij po ndiqte atë rrugë.

Kancelari austriak Sebastian Kurz deklaroi sot se ai është në favor të shfrytëzimit të vaksinës ruse kundër koronavirusit sepse kjo do të shpejtonte shumë planin e vaksinimit dhe ai përmendi Hungarinë dhe Serbinë si një shembull të progresit të rëndësishëm në vaksinimin me këtë vaksinë, raporton B92, transmeton lajmi.net.

I pyetur përmes Instagram, Kurz, në lidhje me blerjen e vaksinës dhe nëse shteti duhet të sigurojë më shumë para për të blerë më shumë vaksina, tha se kjo nuk ishte e mundur, jo për shkak të parave, por për shkak të mundësisë së blerja e vaksinës.

Ai shpjegoi se Austria aktualisht është në negociata në lidhje me blerjen e vaksinës ruse “Sputnik V”.

“Ne kemi një ofertë për të blerë miliona doza të vaksinës Sputnik V. Kjo do të na ndihmonte në mënyrë të konsiderueshme. Unë jam pro asaj marrëveshje, dhe aktualisht jemi duke rënë dakord për atë në qeveri. Një milion doza do të shpejtonin ndjeshëm planin tonë të vaksinimit”, theksoi Kurz.

Related posts

Marrëdhëniet NATO-Rusi janë në pikën më të ulët që prej Luftës së Ftohtë, thotë Stoltenberg

Admin

Coronavirusi mund të ketë vrarë 80-180 mijë punonjës shëndetësorë, thotë OBSH

Admin

Lëshuan çantat, zhveshën uniformat, hoqën këpucët,…: Kjo ishte mënyra e protestës së stjuardesave të ish-Alitalia në rrugët e Romës

Admin

Fermeri belg bleu banane në treg, por në to gjeti kokainë

Admin

Rusia identifikon variant të ri të koronavirusit

Admin

Kremlini nuk e “respekton” çmimin për Navalnyn

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com