21 C
Skopje, NM
12/05/2021
DailyNews.mk
Kulturë

“Kohë për rrëfim”/ Libri më i ri i Ismail Kadaresë

Tre vjet pas botimit të librit “Kur sunduesit grinden”, shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare vjen për lexuesin me një libër të ri. “Kohë për rrëfim” është libri i ri që shtëpia Botuese “Onufri” do të hedh në treg më 28 janar, ditën e lindjes së shkrimtarit, një bisedë e gjatë me Alda Bardhylin.

“Kadareja flet shumë haptazi me Alda Bardhylin, për marrëdhënien e tij komplekse dhe të rrezikshme me klanin Hoxha dhe sidomos me diktatorin Enver. Ai diskuton edhe mbi përpjekjet për t’u arratisur, mbi periudhën si deputet dhe shpresat e tij pas shembjes së regjimit komunist në vitin 1990.Kjo është seria më e shtjelluar e bisedave të mbajtura me Ismail Kadarenë, një bisedë mes një shkrimtari të rëndësishëm shqiptar dhe një studiueseje të re shqiptare, mbi dashurinë, letërsinë dhe historinë e shekullit XX, që do të bëjë jehonë përtej kufijve të vetë Shqipërisë”, shkruan në parathënien e këtij libri, shkrimtari I njohur anglez Jason Goodwin.

Related posts

Kullat e Trieshit, krenari e dhimbje kombëtare

Admin

Botohet libri më i ri nga Sanije Gashi: JETË GAZETARIE, Autobiografi Monografike

Zekirija Haxhiu

Konkurs i IMM “Çmimet e gazetarisë 2020 Nikolla Mlladenov”

Zekirija Haxhiu

‘Armikja e dashurisë është krenaria, nuk na lë të kërkojmë ndjesë për fjalët e folura pa menduar’

Admin

Tiranë: Del studimi mbi pandeminë “Asgjë nuk do të jetë si më parë”

Zekirija Haxhiu

Numri i shqiptarëve në Shkup, Tetovë e Gostivar në statistikat e vitit 1908

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More