11.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Kroacia dhe Sllovenia lehtësojnë masat anti-covid

Kroacia dhe Sllovenia pjesërisht kanë lehtësuar masat restriktive për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Autoritetet e Kroacisë nga sot kanë dhënë leje për punë të lokaleve, por vetëm sipas sistemit “merr me vete”. Nuk lejohet hyrja brenda lokaleve, kurse ata që presin jashtë për t`u shërbyer duhet të mbajnë distancën. Nuk lejohet shfrytëzimi I tarracave të lokaleve.

Leje pune kanë sallat e sportit, fitnes-qendrat, shkollat për gjuhë të huaja, këndet e lojërave për fëmijë, kazinotë dhe bastoret.

Lehtësimi I masave në Slloveni ka të bëjë me shfuqizimin e ndalesës për udhëtime mes komunave dhe rajoneve. Hapen edhe shitoret, por me kusht që punonjësit të kenë test negativ dhe të testohen një herë në javë.

Tubimet që ishin të lejuara vetëm në familje, tani lejohen për grupe deri në 10 persona.

Janë shfuqizuar kufizimet në fushën e sportit dhe rekreimit, kurse në fuqi mbetet ora policore nga ora 21.00 deri 06.00 të mëngjesit

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com