39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Bota Kovid-19

Kreu i OKB: Fundi i pandemisë nuk po duket

Në një kohë kur rastet e reja me koronavirus janë në rritje, dhe humbjet e jetëve kanë tejkaluar shifrën një milion, kreu i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), António Guterres është shprehur se “fundi i pandemisë së koronavirusit nuk po duket”.

“Është një shifër e tmerrshme. Çdonjëri prej tyre ka qenë një prind, një bashkëshort, vëlla ose motër, mik ose koleg. Dhimbje e madhe, rreziku i infektimit ka mbajtur larg shtratit të sëmundjes familjarët. Edhe procesi i vajtimit të një jete apo i gëzimit të një jete të re ka qenë shpesh i pamundur”.

Guterres shtoi se pandemia mund të kapërcehet me lidership të përgjegjshëm, bashkëpunim dhe shkencë, si dhe me distancim social dhe mbajtjen e maskës. Gjithashtu, ai tha se vaksina duhet të jetë e përballueshme për të gjithë.

Related posts

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Admin

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

Admin

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

Admin

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

Admin

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

Admin

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More