9.8 C
Skopje, NM
24/10/2021
DailyNews.mk
Bota Editor's Picks

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-COVID

Bota është në prag të një “dështimi katastrofal moral” për ndarjen e pabarabartë të vaksinave anti-Covid, vlerëson kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ka thënë se perspektiva për shpërndarjen korrekte të vaksinave të ndryshme anti-COVID është në rrezik serioz.

“Jo vetëm që kjo qasje ‘unë i pari’ i rrezikon shtetet më të varfëra dhe cenueshme në botë, por është ehde vet-mposhtje. Përfundimisht këto veprime vetëm se do ta zgjasin pandeminë”, ka thënë Ghebreyesus, transmenton “The Independent”.
Thirrja ka ardhur vetëm pak ditë pasi që drejtori i përgjithshëm i OBSH-së ka kërkuar nga shtetet e pasura dhe ato me të hyra mesatare të ndalojnë së bëri marrëveshje bilaterale me kompanitë farmaceutike, pasi siç tha ai, kjo pengon tentimet e Kombeve të Bashkuara për të siguruar vaksina edhe për shtetet e varfëra. Ai ka thënë se veprimi i tillë rritë çmimet për të gjithë dhe nënkupton se shtetet e varfëra nuk marrin vaksina.

Related posts

Kina publikon dokumentin e pozicionit mbi bashkëpunimin me OKB-në

Admin

Gastronomët protestojnë në mbrëmje para Qeverisë

Admin

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Admin

Franca lëshon dy satelitë të tjerë në hapësirë, një prej tyre ushtarak

Admin

Braziliania 12-vjeçe vret babanë polic për t’u bërë e famshme

Admin

Numër rekord i ndalimeve në kufirin SHBA-Meksikë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com