DailyNews.mk
Спорт

Крај за втората носителка на РГ – Остапенко ја елиминираше Плишкова

Елена Остапенко, шампионката на Ролан Гарос од 2017 година, од турнирот ја елиминираше втората носителка Каролина Плишкова. Летонката, за само 69 минути, победи во два сета 6/4, 6/2.

Остапенко од освојувањето на титулата во француската престолнина во изминатите две години не успеваше да го мине првото коло, но оваа сезона нејзината игра потсетува на шампионското издание.

Прецизни удари од основната линија, совршени дроп-шот удари, дури и нејзиниот сервис е подобар од претходно. Плишкова во ниту еден момент немаше решение за расположената Остапенко.

На крајот Летонката имаше 27 винери и 19 неизнудени грешки, додека Плишкова направи 25 грешки, а имаше само девет директни поени.

Остапенко за пласман во четвртото коло ќе игра против подобрата од мечот помеѓу Бадоса и Стивенс.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More