22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

Конте ќе предложи вонредната состојба да трае до крајот на јануари

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека ќе му предложи на парламентот да ја продолжи вонредната состојба до крајот на јануари следната година.

Вонредната состојба, која требаше да биде укината во средината на октомври, им дава поголеми овластувања на регионалните и централните влади, со што им се олеснува на службените лица да ги заобиколат бирократските правила што ги забавуваат повеќето процеси на донесување одлуки во Италија, истакнува „Ројтерс“.

Веќе неколку недели има забележително зголемување на бројот на лица заразени со коронавирусот во Италија, а расте и бројот на хоспитализирани.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More