33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Шоубиз

Конечно заврши битката за авторски права на „Лед цепелин“ за култната Stairway To Heaven

Последниот можен правен предизвик за сопственоста на „Лед цепелин“ врз мега-хитот Stairway To Heaven (Скали до рајот) е поразен.

Британските рок-легенди беа тужени за плагијат во 2014 година поради тврдењата дека воведниот риф во нивната песна е украден од песна на малку познат американски бенд.

„Лед цепелин“ беше обвинет дека ја плагирал песната „Таурус“ на американскиот „Спирит“.

Рок-легендите го добија случајот во 2016 година, но тој беше обновен по жалба поднесена две години подоцна (2018).

Апелациониот суд ја потврди првичната пресуда претходно годинава. А сега, Врховниот суд на САД одби да го сослуша случајот, дефинитивно ставајќи крај на секој понатамошен обид да се оспори авторското право на мегахитот на „Лед цепелин“.

Stairway To Heaven редовно се појавува на листите со најголемите рок-песни што некогаш биле напишани, а судскиот случај беше еден од медиумски најпокриваните спорови во музичката индустрија.

Related posts

Марија Шарапова се сврши со британскиот милионер Александар Гилкс

Lea Musliju

Џорџ Клуни вели дека Том Круз не претерал со реакцијата за прекршување на Ковид протоколите

Lea Musliju

Џенифер Лопез со настап на Новогодишната вечер

Lea Musliju

Карди Би носи долна облека во видео за 29. роденден на сопругот Офсет

Lea Musliju

Ријана го промовира новиот производ од брендот „Фенти бјути“

Lea Musliju

Џорџ Клуни: Ова беше грозна година, но ќе излеземе посилни и подобри

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More