5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Ekonomi

Kompanitë globale po shesin pasuritë e tyre të paluajtshme

Kompanitë po shesin sasi rekord të pasurive të patundshme ndërsa nxitojnë të menaxhojnë bilancet e tyre të goditura nga Covid.

Firmat në të gjithë Evropën, Lindjen e Mesme dhe Afrikën shitën 27 miliardë euro (32 miliardë dollarë) të pronave të korporatave në vitin 2020, sipas një raporti nga ndërmjetësi Jones Lang LaSalle Inc. Kjo ishte pak më shumë se një vit më parë, edhe pse marrëveshjet e përgjithshme të pasurive të patundshme ndryshuan gjatë pandemisë.

Kompanitë po heqin dorë nga prona për të “ruajtur kapitalin dhe për të liruar likuiditetin, si dhe për të riformuar portofolet e tyre për të mbështetur planet e biznesit post-pandemik”, tha Nick Compton, kreu i tregjeve të kapitalit të korporatave për EMEA në JLL.

Pak më shumë se një e treta e shitjeve të korporatave ishin prona të zyrave. Të gjitha llojet e shitjeve të pasurive të patundshme komerciale në Evropë ranë me 27% në vitin 2020, sipas të dhënave të Real Capital.

Related posts

Do të shpallet një tender për REK Manastir, ofrohet pak thëngjill

Admin

LSM kërkon rritje të pagave përndryshe do të rritet varfëria

Admin

Banka Botërore: Rritja sivjet 4,6 për qind, inflacioni 2,4 për qind

Admin

Dusharm: Banka Popullore realizoi suksese të jashtëzakonshme në sferën e statistikës

Admin

Rimëkëmbja nga pandemia COVID-19, Banka Botërore: Kosova duhet të përqendrohet në krijimin e vendeve të punës

Admin

Gatishmëri mesatare tatimore, duhet të përmirësohet kapaciteti i administratës tatimore

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com