9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Opinion TOP LAJM

Koment / Me kandidimin e kumbarës së Tarçullovskit, Mickovski qëllimisht provokon shqiptarët e Lubotenit ?!

Shkruan, Bexhet Musliu

Kanë kaluar 20 vite nga masakra e Lubotenit, mirëpo dhimbja ende është e madhe. Dhe ende pa u shuat dhimbje, në komunën e Butelit ku bie edhr fshati Luboten, VMRO-DPMNE ka dalë me kandidat Darko Kostovskin, kumbarë i Johan Tarçullovskit, i dënuar nga Tribunali i Hagës si autor i masakrës.

Me kandidimin e tij Mickovski ka rikthyer dhimbjen e lubotenasve. A e ka bërë këtë nga naiviteti, apo me qëllim për të provokuar lubotenasit, e din më së miri vetë Mickovski. Mirëpo ajo që ne e dimë është se kur provokohet dhimbja e Lubotenit, provokohen gjithë shqiptarët e Butelit dhe Maqedonisë.

Pas 20 viteve të kaluara nga konflikti, ndoshta ka ardhur koha për fillim të ri në Maqedoninë e Veriut.

Problem në këtë rast është se kandidati i VMRO-DPMNE-së nuk është penduar për të kaluarën. Para disa ditëve u publikuan incizime sipas të cilave Kostovski ka qenë njeriu që ka udhëhequr turmën në protesta duke brohoritur thirrje antishqiptare siç janë frazat e tyre të njohura mirë tashmë “le të kuptojnë shqiptarët e mallkuar” dhe “Maqedoni e pastër etnike”.

Pse Mickovski sot e kësaj dite nuk kërkon nga Kostovski ti largojë nga profili fotografitë me kumbarin e tij, Johan Tarçullovski. Nuk është koha tani për ti provokuat shqiptarët e Butelit, por është koha për të reflektuat pozitivitet. Me fotografi të Tarçullovskit, nuk reflektohet pozitivitet, sepse atë nuk e kanë dënuar gjykatat e vendit, por e ka dënuar Tribunali i Hagës për krime lufte ndaj shqiptarëve. Kunbara i tij duhet të dalë publikisht të kerkon falje, e ndoshta shqiptarët ja falin dhe i japin ndonjë votë.

Pasi që votat e shqiptarëve janë përcaktuese në këtë komunë ende janë aktuale dilemat se si mundet që VMRO të kërkojë votën e tyre me një kandidat të tillë?

Kurse pyetja se cili shqiptar mund ta votojë me dorën e tij kumbarën e Tarçullovskit është pyetje e cila do të marë përgjigje të fuqishme nga shqiptarët e Butelit me datë 17 tetor.

Related posts

Zgjedhjet Lokale 2021, AP dhe PP do të monitorojnë procesin zgjedhor

Admin

Qytetarët e Maqedonisë së pari do ta dezinfektojnë gishtin dhe më pas do të votojnë

Admin

Regjistrohen 395 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 14 persona

Admin

Vrasje në Shkup, i biri ther nënën e tij

Admin

Reagim ASH – AA: Ramiz Merko thyen heshtjen zgjedhore, asfalton rrugë një ditë para zgjedhjeve

Admin

Finalizohet “Open Ballkan”, zyrtarizohet marrëveshja Rama-Vuçiç-Zaev

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com