9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Kuriozitete

Kjo ujëvarë në Dubai mahnit mysafirët me ujin shumëngjyrësh

Kjo veçori e ujit katërkatësh që të mahnit sapo është zbuluar në Expo 2020 Dubai.

Duke qëndruar nën instalimin e lartë, vizitorët ndjehen sikur do të përfshihen në një ujëvarë para se ajo papritmas të zhduket nën këmbët e tyre. E titulluar “Surreal”, ajo u projektua në Los Angeles, California nga firma e ujit WET.

“Ne po kombinojmë këtu krijimtarinë e asaj që mund të bëjë njeriu – njerëzimi në të mirën tonë – me fuqinë dhe pasurinë e natyrës”, thotë CEO i kompanisë, Mark Fuller. “Po sjell gëzim për njerëzit. Ata po e shohin atë pothuajse si natyrë, por të gdhendur në një skulpturë nga njeriu”.

Uji bie në suazën e muzikës të shkruar nga Ramin Djawadi, kompozitor i muzikës tematike të nominuar për çmimin Grammy për “Game of Thrones” dhe “Westworld”.

Ujëvarat shumëngjyrëshe pa ujëra të zeza

Duke ndjekur një nga temat kryesore të Expo 2020, qëndrueshmërinë, organizatorët thonë se instalimi është krijuar për të qenë miqësor me mjedisin. Nuk humb ujë, përveç asaj që avullon gjatë spektaklit.

Kur dita kthehet në natë, tipari merr një pamje tjetër. Ujëvara me ngjyra shoqërojnë ujin për të siguruar një spektakël mahnitës për shikuesit. “Nëse qëndroni atje, ndjeheni sikur uji po ju bie. Por atëherë ai thjesht në mënyrë magjike zhduket në këmbët tuaja. Ju as nuk e ndjeni ujin”, thotë studenti 19-vjeçar i trajnimit të fluturimit Rodrigo Ralha.

“Është mirë, ka dritë kudo dhe muzika është e pabesueshme”, thotë Debbie McKay, një grua nga Australia. Ekspozita e këtij viti – e cila u shty për një vit për shkak të pandemisë coronavirusit – u hap më 1 tetor 2021.

Related posts

Një vajzë me mrrola gjatë fotosesionit mund të jetë gjëja më e mirë që do të shihni sot

Admin

Do të vdisni duke qeshur kur shihni se çfarë mori kjo murgeshë nga bagazhi i veturës

Admin

Pamje të mahnitshme të ‘rrjetës’ së fluskave spirale që balenat krijojnë për të kapur ushqimin

Admin

“Captain America” në stilin e Koresë së Veriut, ushtari që vodhi “shoun” e Kim Jong-un – për shkak të “lookut” u bë hit në rrjetet sociale

Admin

Beteja e rrallë mes krokodilit dhe anakondës përfundoi pa fitues

Admin

Bëri hapat e parë para syve të prindërve, reagimi i tyre ishte mbresëlënës kur panë djalin duke ecur pa ndihmën e askujt

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com