22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Ekonomi Përzgjedhjе nga redaktori

Kina u ka kërkuar bankave që të ndalojnë transaksionet me monedha virtuale

Kina ka vijuar sulmet kundër monedhave virtuale. Qeveria e Kinës u ka kërkuar bankave që të ndalojnë transaksionet me këto monedha. Ky urdhër pason një tjetër urdhër të dhënë pak ditë më parë që mbylli një fabrikë të prodhimit të Bitcion në provincën Sichuan.

Pas këtyre lëvizjeve nga qeveria kineze, çmimi i monedhës virtuale ra me më shumë 10%. Rënia e vlerës së kripovalutës është në vijim, pasi që nga Prilli çmimi i saj është përgjysmuar.

Ndërkohë Banka Popullore e Kinës ka deklaruar se kohët e fundit kishte urdhëruar disa banka të mëdha dhe kompanitë që të ndërmarrin veprime më të ashpra në lidhje me tregtinë e monedhave virtuale.

Bankave iu tha që të mos ofrojnë produkte ose shërbime duke kryer transaksione me kriptovaluta. Nga ana tjetër platforma kineze e pagesave në internet Alipay, e cila është në pronësi të gjigandit të teknologjisë financiare Ant Group, tha se do të vendoste një sistem monitorimi për të zbuluar transaksione të paligjshme të kriptovalutave.

Kina një vit më parë ka pasur rreth 65% të tregut të prodhimit të monedhës Bitcoin. Por me këto vendime pritet që ky treg të tkurret dhe po ashtu të ketë një rënie të mëtejshme të çmimit të monedhës virtuale.

Related posts

Forumi ekonomik: Lidhshmëria infrastrukturore kyçe për zhvillimin e rajonit, përveç vullnetit politik

Admin

Forumi ekonomik/ Një ekonomi – zero dogana, 100 për qind tregti të lirë dhe zero pengesa për lëvizjen e qytetarëve

Admin

Komuniteti i biznesit kërkon mos të ketë pritje në kufi dhe vetëm një leje pune

Admin

Ministri Hoxha njofton për projektin e radhës të përfunduar me sukses

Admin

Ulet çmimi i ngrohjes qendrore në Shkup

Admin

Azeski: Zaevi, Rama dhe Vuçiqi treguan liderizëm politik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More