13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Bota

Kina rrit ndihmën për zonat e goditura nga përmbytjet me afrimin e dimrit

Autoritetet kineze kanë rritur ndihmën ndaj fatkeqësive dhe ndihmën urgjente për zonat e goditura nga përmbytjet për të siguruar që njerëzit të qëndrojnë të sigurt në dimër, bën të ditur “Xinhua”.

Zëvendësministri i Menaxhimit të Emergjencave (MEM), Zhou Xuewen, në një konferencë për shtyp, tha se përmbytjet e këtij viti kanë shkaktuar 590 viktima ose të zhdukur.

Gjithsej 58.9 milionë njerëz u prekën nga përmbytjet në Kinë në periudhën janar-tetor dhe 3.52 milionë njerëz u evakuuan në vende të sigurta. Rreth 203.000 shtëpi u shembën për shkak të përmbytjeve gjatë kësaj periudhe, sipas Zhou.

Ai tha se MEM dhe Ministria e Financave po ndajnë fonde për ndihmën ndaj fatkeqësive nga buxheti qendror i vendit dhe zonave të goditura rëndë nga përmbytjet do t’u jepet mbështetje preferenciale.

Furnizimet e ndihmës për katastrofat janë ndarë në rajonet përkatëse të nivelit provincial përpara mbërritjes së një valë të ftohtë, tha Zhou.

Related posts

Biden merr goditjen e parë, republikanët fitojnë në Virxhinia

admin

BE-ja planifikon të vendosë sanksione të reja ndaj Turqisë

admin

Zelanda e Re miraton katër ditë pune në javë

admin