12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Kina paralajmëron se pavarësia e Tajvanit ‘do të thotë luftë’

Me anë të një deklaratë të fortë, Kina ka paralajmëruar se përpjekjet e Tajvanit për të kërkuar pavarësinë nga Pekini “do të thonë luftë”.

Paralajmërimi vjen disa ditë pasi Pekini rriti aktivitetet ushtarake dhe dërgoi aeroplanë luftarakë pranë ishullit.

Kjo vjen gjithashtu pas lidhjeve të ngushta midis Tajvanit dhe SHBA-së, të vilat mirëpritën administratën e re javën e kaluar.

Në një deklaratë të lëshuar të enjten, SHBA riafirmoi angazhimin e Uashingtonit në mbështetje të aftësisë mbrojtëse të Tajvanit.

Kina e njeh Tajvanin demokratik si një provincë të shkëputur, por Tajvani e sheh veten si një shtet Sovran.

Related posts

Zëdhënësi i Clinton: Gjendja e tij është përmirësuar, pritet të lirohet sot nga spitali

Admin

Çmimi i UNESCO-s për Arsimimin e Vajzave dhe Grave 2021, mbështetje për një rol unik të tyre

Admin

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

Admin

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com